WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁU...

Barwy Warmii i Mazur - Twarde negocjacje

URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Zakończyły się negocjacje w sprawie funduszy unijnych dla Warmii i Mazur. Co nas czeka w perspektywie najbliższych lat?

Proces konstruowania i uzgadniania programu regionalnego na lata 2021-2027 „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur” trwał ponad dwa lata. Samorząd województwa zamknął negocjacje w Brukseli 24 października. Pula środków europejskich w tej perspektywie finansowej dla naszego regionu jest historycznie najwyższa i wynosi blisko 1,8 mld euro. Negocjacje były bardzo żmudne – ostatni etap to niemal maraton – rozmowy trwały 7 godzin bez przerwy.

Komisja Europejska przystała na wnioskowaną pulę środków na drogi, która uzupełniona wydatkami na transport publiczny, tabor, ścieżki rowerowe i bezpieczeństwo wyniesie ponad 385 mln euro. Mimo ogromnych środków przeznaczanych co roku na drogi, słaba dostępność komunikacyjna to nadal nasz duży problem. Dlatego priorytet uznawany w tym rozdaniu przez unijnych urzędników – transport publiczny - nie może być obecnie u nas realizowany – słaba sieć dróg musi najpierw zostać naprawiona. Rozmowy dotyczyły również portu lotniczego i jest szansa, aby dalej się rozwijał, co oznacza zwiększone bezpieczeństwo w regionie.

Jest zgoda na sfinansowanie budowy Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce. Zaplanowane środki na ten projekt to ok. 12,9 mln euro. Łącznie w obszarze zdrowia przeznaczonych zostało ponad 50 mln euro. Kontynuowany będzie też rozwój funkcji uzdrowiskowej w regionie. Jest również zielone światło dla przyjętych wcześniej przez zarząd województwa projektów strategicznych, takie jak szlaki kulturowe, w tym Szlak Kopernikowski wraz z Europejskim Centrum Copernicus we Fromborku, czy kolejne pętle rowerowe. Na kulturę i turystykę zapisanych jest 104 mln euro.  Na gospodarkę przeznaczonych jest blisko ćwierć miliarda euro.

Duży problem stanowi wyludniający się pas przy granicy z Rosją. Komisja Europejska zapewniła preferencyjną formę finansowania projektów dla firm prowadzących działalność w powiatach znajdujących się na ponad 208-kilometrowej granicy województwa, a więc i Unii Europejskiej, z Federacją Rosyjską. Teraz wszystko będzie zależało od beneficjentów, bo od sprawnego składania dobrych wniosków zależy, czy wykorzystamy te fundusze w całości, czy jakaś część z nich przepadnie.