WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁU...

Cittaslow: Barczewo

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Górowa Iławeckiego, jednego z sieci miast Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Barczewo – miasto Feliksa Nowowiejskiego, dumne ze swojej historii, ale śmiało patrzące w przyszłość. Do Sieci Miast Cittaslow przystąpiło w 2006 roku i dziś korzysta z wynikających z tego możliwości. Nowoczesność wpisana w historię – to dzisiejsze oblicze Barczewa.

„Chcąc przystąpić do Sieci Miast Cittaslow musieliśmy dużo zmian zrobić w Barczewie. Zmian, które są historycznie zaakceptowane i służą mieszkańcom. Natomiast co da? Podpisaliśmy umowy z panem marszałkiem na około 12 milionów złotych na kolejne 3 wielkie zadania” - mów burmistrz Barczewa Lech Nitkowski.

Pierwsze z tych zadań to utworzenie w starym spichlerzu Centrum Aktywizacji. Niszczejący budynek niebawem stanie się miejscem, gdzie będą odbywać się warsztaty aktywizujące lokalną społeczność i międzypokoleniowe spotkania. Będą tu też realizowane środowiskowe formy wsparcia dla rodzin. Teren wokół spichlerza będzie zagospodarowany na potrzeby spotkań integracyjnych mieszkańców. Wartość projektu to około 6,5 miliona złotych.

Dwa kolejne projekty to Centrum Wielu Kultur – nowoczesny obiekt nawiązujący do historii Barczewa i jego wielonarodowej tożsamości ze szczególnym uwzględnieniem kultury warmińskiej. Planowane są warsztaty kreatywne oparte o tradycje kultury i rzemiosła. Również przepływająca przez Barczewo Pisa zyska nową oprawę – powstanie tu miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli spędzać czas na świeżym powietrzu. Nowy miejski park zaoferuje wiele atrakcji – place zabaw, ściankę wspinaczkową, czy taras wypoczynkowy. Zaprojektowana przystań kajakowa wraz z zapleczem przyciągnie, ale i zatrzyma w Barczewie miłośników tej formy turystyki.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.