WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁU...

Kongres Gospodarczy Elbląg 2023

WARMIŃSKO-MAZURSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA
W Elblągu odbył się pierwszy Kongres Gospodarczy zorganizowany przez Dziennik Elbląski. Przedsiębiorcy i aktywiści spotykali się, by wspólnie omówić bieżące sprawy dotyczące regionu.

Dziennik Elbląski po raz pierwszy od początku swojej działalności zorganizował Kongres Gospodarczy. Była to przestrzeń do prowadzenia dyskusji o rozwoju regionu oraz o sposobach wsparcia lokalnych przedsiębiorców. „Takie spotkanie jak dzisiaj pozwala po pierwsze się spotkać, zobaczyć, porozmawiać też o tych problemach, które obecnie mają miejsce. Może być to takie forum wymiany doświadczeń – co możemy dla siebie zrobić i w jaki sposób sobie pomóc, żeby działania przedsiębiorców były bardziej wydajne” – podkreśla Łucja Sromecka, dyrektor departamentu rozwoju inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

W trakcie Kongresu była mowa m.in. o Polskiej Strefie Inwestycji, czyli wprowadzonej kilka lat temu reformie funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. Dzięki niej korzystanie z ulg podatkowych przez firmy, które inwestują, stało się łatwiejsze. „Pięć lat temu została przeprowadzona taka gruntowna reforma, która pozwoliła między innymi decydować przedsiębiorcy, gdzie chce się osiedlać, a tym samym stawiać, rozwijać swoją firmę i w każdym miejscu na terenie Polski może posadowić swoją fabrykę i skorzystać z ulgi podatkowej” – wyjaśnia Łucja Sromecka. „W ciągu tych 5 lat obserwujemy większą dynamikę, przede wszystkim wspieramy też w dużo większym zakresie polskie małe i mikroprzedsiębiorstwa” – dodaje Krzysztof Żochowski, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska Strefa Inwestycji aktywnie się rozwija, realizując kolejne projekty pozwalające usprawnić jej działalność. „Do tej pory funkcjonowaliśmy tylko i wyłącznie w Olsztynie. Teraz chcemy otworzyć biuro regionalne w Elblągu – tak, żeby ci nasi lokalni przedsiębiorcy z powiatu braniewskiego czy powiatu elbląskiego czy iławskiego mieli krótszą drogę, żeby się z nami spotkać, żeby dowiedzieć się o tym, jak możemy ich wspierać. Chcemy wejść w energetykę odnawialną i w tej chwili jesteśmy w fazie takiej projektowej, a w zasadzie już złożyliśmy wniosek o warunki o przyłączenie takiej pierwszej naszej farmy fotowoltaicznej 1 MW” – mówi Krzysztof Żochowski.

Podczas Kongresu uhonorowano medalami i odznaczeniami polskich przedsiębiorców i najbardziej aktywnych działaczy regionu. Ponadto Dziennik Elbląski po raz pierwszy w historii wytypował laureata tytułu Człowieka Roku. Został nim wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. „Cieszę się, że ta aktywność została zauważona. Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Myślę, że to będzie taki dalszy bodziec do jeszcze cięższej pracy” – mówi Andrzej Śliwka.