WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO CENTRUM CHORÓB PŁU...

Medycyna Warmii i Mazur w czasie pandemii COVID-19

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Lekarze i lekarze dentyści z Warmii i Mazur wymieniali się doświadczeniami związanymi z diagnozowaniem i leczeniem COVID-19. Okazją był XV Zjazd Naukowo-Szkoleniowy Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, zorganizowany w formie telekonferencji.

Lekarze i lekarze dentyści z Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej z powodu pandemii koronawirusa podczas XV Zjazdu Naukowo-Szkoleniowego nie mogli się spotkać twarzą w twarz. Tradycyjne spotkanie zastąpiono telekonferencją zatytułowaną „Medycyna Warmii i Mazur w czasie pandemii COVID-19”. „Trudno o czymkolwiek innym mówić w dzisiejszych czasach, ale temat wybieraliśmy na wiosnę, już wtedy spodziewaliśmy się, że będzie druga fala, jesienna, że może być to, co mamy teraz” - mówi lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono lekarzy różnych specjalizacji. Doświadczeniami wymieniali się m.in. pulmonolodzy, onkolodzy, chirurdzy i dermatolodzy. Referaty wygłosiło 18 prelegentów. „Udało się usystematyzować aktualną na ten moment wiedzę, bo to się zmienia bardzo dynamicznie, na temat sposobu diagnozowania, jak i leczenia, to też bardzo ważne, bo coraz więcej kolegów jest zaangażowanych w leczenie chorych w każdym praktycznie szpitalu w tej chwili” - podkreśla prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, przewodniczący komitetu naukowego zjazdu.

Najnowszymi danymi dotyczącymi pandemii na Warmii i Mazurach dzielili się specjaliści stojący na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Była też mowa m.in. o nowych zasadach kierowania personelu medycznego na kwarantannę. „Mówimy oczywiście o białym personelu, który opiekuje się pacjentami „covidowskimi”. Ma wykonywane badanie antygenowe przed rozpoczęciem pracy i w przypadku ujemnego wyniku, te badania pozwolą tej osobie podjąć czynności zawodowe i taka sytuacja ma miejsce przez siedem dni od momentu styczności” - wyjaśnia lek. wet. Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Dr n. med. Piotr Kocbach, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych, przekazał natomiast m.in. rzeczywisty obraz dostępności Remdesiviru, czyli jednego z leków zalecanych w przypadku COVID-19. „Na dwanaście ośrodków, które było wytypowanych na dzień 3 listopada, zapotrzebowałem 300 ampułek, dostałem 238, co i tak jest sukcesem, bo moja koleżanka z Warszawy, z głównego szpitala zakaźnego na Wolskiej, dostała 52 ampułki” - relacjonuje dr Kocbach.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. W dwudniowym XV Zjeździe Naukowo-Szkoleniowym, zarówno w formie udziału
w telekonferencji, jak i za pośrednictwem transmisji online na Facebooku wzięło udział wielu lekarzy i lekarzy dentystów z Warmii i Mazur.